Uit het dagblad de Limburger d.d. dinsdag 6 juli 2010
SCHUTTERS: Twee dagen kavelen komend weekeinde niet uitgesloten
Mogelijk foute plek palen Oud Limburgs Schuttersfeest
Verkeerd geplaatste aanlegpalen, waarop de schutters hun buks steunen, zijn waarschijnlijk de oorzaak van de chaotisch verlopen schietwedstrijden tijdens het Oud Limburgs Schuttersfeest in Grubbenvorst. Kogels kwamen buiten het schootsveld op het erf en dak van een aanwonende terecht.
Omdat er kogels buiten het schootsveld terechtkwamen, werden de schietwedstrijden tijdens het Oud Limburgs Schuttersfeest zondag enkele keren stilgelegd. Dat leverde zoveel vertraging op, dat de schutters slechts enkele ronden konden schieten en komende zatedg tijdens het afkavelen nog 73 schutterijen in de race zijn voor de ?Um?.
In eerste instantie werd de wind als oorzaak gezien van het buiten het schootsveld raken van de kogels. Maar volgens Louis Litjens, vicepresident van de Oud Limburgs Schuttersfederatie, is er ook een gerede kans dat verkeerd geplaatste aanlegpalen daartoe geleid hebben. ?De schietpalen met de harken staan goed?, zegt Litjens. ?Dat hebben we gecontroleerd ?Of echter de aanlegpalen ook goed geplaatst zijn, durven we niet met zekerheid te zeggen. Dat zullen de OLS-organisatie en de gemeente Horst aan de Maas Morgen (lees dinsdag 6 juli 2010) bekijken.
Servaas Huys, voorzitter van de Grubbenvorster OLS-organisatie, en Hans Relouw, voorzitter van schutterij Sint Jan betreuren het chaotische verloop van de schietwedstrijden. ?Heel vervelend voor de schutterijen die moesten wachten en uit hun concentratie zijn geraakt?, zegt Huys. Vanwege het grote aantal schutterijen, dat zaterdag komt kavelen, is de organisatie naarstig op zoek naar vrijwilligers. Uitsluiten dat er zelfs op zondag nog verder gekaveld moet worden, kan de organisatie niet.
SCHUTTERS: Vertraging en ergernis tijdens schietwedstrijden: OLS-Domper op feestvreugde in Grubbenvorst
?Hier treft niemand direct blaam?
Een domper voor de organisatie. Doordat er kogels op een nabijgelegen woning terechtkwamen, liepen de schietwedstrijden van het Oud Limburgs Schuttersfeest veel vertraging op.
Het zouden er eigenlijk zo?n dertig tot veertig moeten zijn, maar het werden uiteindelijk ruim zeventig schutterijen die zaterdag terug moeten naar Grubbenvorst om af te kavelen voor het Oud Limburgs Schuttersfeest. Omdat de schietwedstrijden zondag enkele keren, werden gestopt, kon slechts een dubbele ronde geschoten worden. Normaal krijgt de OLS-federatie op de eerste wedstrijddag nog vier schietronden afgewerkt en zouden er veel meer schutterijen afgevallen zijn.
?Heel vervelend, ook voor de organisatie?, zegt Louis Litjens, vicepresident van de Oud Limburgse Schuttersfederatie. ?Je probeert dit soort situaties altijd te voorkomen, maar ja, ze doen zich wel voor. De organisatie heeft zijn stinkende best gedaan om het Oud Limburgs Schuttersfeest te laten slagen en dan gebeuren er toch nog dingen waar je geen grip op hebt. Dat is niet leuk?.
Waarom de wedstrijden werden stopgezet? Een aanwonende van het OLS-terrein had zich in paniek bij de organisatie gemeld. Minstens acht kogels uit de OLS-buksen waren op zijn erf en huis terechtgekomen. Dat bleek bij controle inderdaad zo te zijn, waarna de schutterijen onmiddellijk moesten stoppen met schieten. ?Een kogel weegt 40 gram?, weet Litjens. ?Ik zou er niet graag één in zijn val op mijn hoofd krijgen?. In eerste instantie werd de wind als oorzaak gezien. ?De kogels stijgen naar een hoogte van 350 tot 400 meter en verliezen dan hun stuwende kracht?, licht Litjens toe. ?Daardoor krijgt de wind er meer vat op. Die kan overigens op die hoogte veel sterker zijn dan aan de grond. Als de wind sterk is, kan de kogel een heel stuk uit zijn baan geblazen worden?.
Toch wordt inmiddels algemeen aangenomen dat de wind niet de enige oorzaak kan zijn van het zover uit de baan raken van de kogels. Mogelijk is dat ook veroorzaakt door een foutieve plaatsing van de aanlegpalen waarop de schutters hun buks steunen. Staat deze niet goed in lijn met de schietpalen, dan heeft dit grote gevolgen hebben voor de richting die de kogels nemen. De organisatie van het Oud Limburgs Schuttersfeest plaats de schietbomen en aanlegpalen, maar de schietcommissie van de OLS-federatie is eindverantwoordelijk en behoort de plaatsing ervan te controleren.
Servaas Huys, voorzitter van de OLS-organisatie, wil echter niemand de zwartepiet toespeeln. ?Hier treft niemand rechtstreeks blaam?, zegt hij. ?Het is erg vervelend, maar zaak is nu dit soort toestanden zaterdag tijdens het afkavelen te voorkomen.